Yeni Kasa Symbol 1.5 Dci Yakıt Tüketimi Ve Detaylı İnceleme

Yeni Kasa Symbol İçBugün siz değerli okuyucularımız için Yeni Kasa Renault Symbol aracını test ettik. İncelememizde başta Symbol yakıt tüketimi, konfor,  güvenlik gibi başlıca bu unsurların üzerinde durarak incelememizi bu yönde yaptık.

Uzun yıllardandır Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkede en çok satılan arabalar listesinin başına çeken Reno Symbol halk dilindeki adı ile Reno Sümbül üçüncü nesli ile satışa sunuluyor. İlk ve ikinci nesil Symbol’ler türkiye’de tasarlanmış ve Bursa’da üretilmiştir.

Fakat yeni görünüme kavuşan araç artık markanın romanya’daki firmasında üretilmekte. Dacia Logan ile aynı görünüme sahip olan Symbol donanım bakımından rakibinden bir adım önde.

Yeni Kasa Symbol 1.5 Dci Dış Tasarım

Otomobilin dış tasarımı eski modellerine göre daha yapılı ve kaslı bir yapıya sahip. Eski model ile pek ilgi ve alakası kalmayan araçta ciddi anlamda reformlar ve yenilikler mevcut. Yan bakışta ise köşeli hatlar özellikle dikkat çekmekte. Eski kasalarda kullanıcısının en çok şikayet ettiği eksikliklerinden olan alçak tavan sorunu bu model ile iyileştirilmiş durumda. Arka tarafta ise göze çarpan iki ana unsur geniş bagaj kapağı ve smybol yazısı oluyor.

Yeni Kasa Symbol 1.5 Dci İç Mekan

En dolu paketi incelememizde ciddi anlamda içi ferah,geniş ve kullanışlı bir multimedya ekranı bizi karşılamakta. Sınıfı ile kıyaslandığı zaman daha geniş oturum alanı, daha yüksek ve güvenilir sürüş olanağı sağlayan arabada navigasyon sistemi gayete başarılı ve kullanışlı bir ara yüze sahip durumda.

Elektrik klima ve tuş dağılımı ise arabanın göğüs bölümüne ayrı bir görünüm ve hava katmış durumda.

Büyük Bagaj Hacmi Rakiplerinden Bir Adım Öteye Götürüyor

Yine dikkatlerden kaçmayan bir diğer yenilik ise yeni symbol bagaj hacminde gerçekleşmiş durumda. 510 litrelik geniş uzun ve kullanışlı bagaj hacmi ile rakiplerini geçmiş durumda.

Yeni Kasa Renault Symbol Motor Seçenekleri arasında 0.9 litre benzinli, 1.2 litre benzinli ve 1.5 Turbo Dizel motor seçenekleri ile satılıyor.

Bizim incelediğimiz model Symbol 1.5 Dci Joy 90 beygirlik modeli idi.

Yeni kasa Renault Symbol yakıt tüketimi konusunda sınıfının en cimrisi. Şehir için kullanım verilerimizde agresif kullanımın yanında yoğun trafiğe rağmen 6 litreyi geçmezken normal ve sakin kullanımda araç rahatlıkla 5 litre civarı yakıt tüketimi sergilemekte. Ayrıca araçta bulunan Eco tuşu yardımı ile tüketiminizi yüzde on civarlarında düşürebilmeniz mümkün.

Editörün Yorumu

Araç genel itibari ile eski symbol görünümünden uzaklaşmış durumda. Tabiri caize bu 1.5 dci motoru için yakıtı kokluyor dememiz yerinde olacaktır. Yüksek hız ve virajlarda araç eski kasaya göre büyük iyileştirmeler var fakat bu iyileştirmelerin yüksek hızlarda hallen yetersiz olduğunu söyliyebilirim. Şehir için kullanacaklar için gayet yeterli ve ideal bir araç tercihi. Uzun yollarda can güvenliği konusunda kullanıcıyı biraz tedirgin edebilir. Genel itibari ile uzun boylu ve kilolu kullanıcıyı sıkıntıya sokacak bir durum yok. Aracın içi gayet rahat ve ferah. Hızlanmalar konusunda 90 beygirlik modeli gerçekten çok kuvvetli ve seri bir araç. Kullanım bakımndan şehir içinde çok pratik ve kıvrak bir araç.

Symbol 1.5 Dci  İnceleme

Şehir içi pratiklik ,düşük yakıt tüketimi ve uygun ve avantajlı fiyat için dahi olsa araç alınabilir.

Diğer konumuzda ise genelde bu iki araç arasında kalanlar için Fiat Linea incelemesi yapacağız. Fiat Linea mı, Renault Symbol mü? tercihi arasında kalanlar şu konumuzu takip edip sonuca ulaşabilirler.

Not: Editörümüz uzun süre aracı test etmiş kullanmıştır. Araç hakkında kafanıza takılan soruları konu altından sorabilirsiniz.

Yorumlar

  Serdar Özen

  (Eyl 25, 2016 - 17:50)

  Merhaba öncelikle 2013 model clio symbol 15 d aracın 80.100.120 km süratle olan ses (db) değerleri varmı şirketler ucuz kiralama maliyeti sebebiyle bu aracı tercih ediyorlar ancak bensegmetine gore aşırı ses aldığını duşuyorum gunde ortama 8 saat bu aracı kullanıyoruz her akşam başım ağrıyor lutfen yardım.

  Ferhat

  (Oca 10, 2018 - 09:45)

  Sizin için Bagaj hacmi çok önemli değilse alınacak son araba.. Hyundai i20 aracıma karşılık muadil araç olarak kullandım. Kıyaslanamayacak kadar fark var aralarında… Kaza yapmamaya daha çok özen göstereceğim bu arabayla tekrar karşılaşmamak için..

  Aykut kacak

  (Oca 11, 2018 - 19:19)

  28.12.2017 de seymbol taç paket 1.5 dizel 90beygir araç aldım sıfır net söylüyorum sakın almayın ses yalıtımı yok içeri aşırı ses ve soğuk alıyor gidişi çok hızlı kalkış seri fakat arabada fren yok çok zayıf aldığıma köpek gibi pişmanım servise gittim aracın orjinali budur yapacak birşey yok isterseniz yalıtım ve izalasyon değişimini ücretli yapabiliriz diyorlar bunların müşteri ve kalite anlayışı budur

  OSMAN

  (Mar 6, 2018 - 10:34)

  Sembol 90 beygirlik aracla
  100 tl lik dizel yakit ile 200 km
  Goturuyor
  Sehir ici 80 km
  Otoyolda 120 km
  Klima 1 de calisarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.